Program
A ROMANTIKA GÉNIUSZAI – Berlioz / Liszt – Balázs János, Charles Dutoit SZ/4
1830 körül ismerkedett meg és kötött barátságot egymással Hector Berlioz és Liszt Ferenc. Berlioz elragadtatott szavakkal méltatta Liszt zongorajátékát, Liszt pedig lebilincselve hallgatta Berlioz 1830-ban bemutatott Fantasztikus szimfóniáját.
Nincs aktuális előadás
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2023. május 4. csütörtök, 19:30
A ROMANTIKA GÉNIUSZAI
Ketten, közösen alkották meg a szimfonikus költemény eszméjét és ugyanakkor, 1830-ban fogott hozzá Liszt első zongoraversenyének komponálásához. Folytonos tanulás mellett dolgozott a művön, amelyet 1855-ben Weimarban mutatott be, de még azután is tovább csiszolta. Berlioz műve máig modernnek hat, a benne végigvonuló és sok alakot öltő fixa idea révén. Római karnevál nyitánya a hangszínekkel festő művészet gyönyörű példája.
Balázs János Liszt- és Kossuth-díjas érdemes művész, a Zeneakadémia docense. Charles Dutoit igazi világsztár, aki 25 évig volt zeneigazgató Montreálban, vezető karmester Philadelphiában, Párizsban, Tokióban és Londonban. A francia zene előadásában utolérhetetlen. Öröm és megtiszteltetés zenekarunk számára, hogy 2019 óta minden évben elfogadja meghívásunkat.
MŰSOR
Berlioz: Római karnevál – nyitány
Liszt: Esz-dúr zongoraverseny
Berlioz: Fantasztikus szimfónia
KÖZREMŰKÖDIK
Balázs János - zongora
VEZÉNYEL
Charles Dutoit
Ajánlatunk
A XVIII. század nemcsak a túlzó pompa, hanem a felfedezések kora is volt. Erről tanúskodik a német zeneszerző, Georg Philipp Telemann szvitje is, amely egyedülálló módon azért született, hogy különféle nemzetek zenéjét megmutassa a hallgatóknak. Ezen a hangversenyen az idősebb Scarlatti áriái is felcsendülnek Kristóf Réka szopránénekesnő előadásában, akinek munkásságában a régizene kiemelkedő helyet foglal el. Farkas Róbert karmester zenei körképe végül a nagy Bach zenekari szvitjével zárul.
Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed, tréfás hangvétele miatt a szerzőnek is titkos kedvence volt. „Az én kis F-dúrom” – hivatkozott rá egyik feljegyzésében. Takács-Nagy Gábor korunk egyik innovatív Beethoven-karmestere, aki egy olyan jól ismert zenedarabbal is újat tud mutatni, mint az V. szimfónia, amelyre immár örökre ráragadt a komponista titkára által önkényesen választott Sors melléknév.
A zenehallgatást nem lehet elég korán kezdeni! Az idei évadban is folytatódnak nagy sikerű családi koncertjeink. A programok szerkesztője és házigazdája Székely Edit zenepedagógus, a MÁV Szimfonikus Zenekar fuvolaművésze.
Ajánló
A hangversenyt zenekarunk vezető karmestere, Farkas Róbert vezényli, aki műsorát csupa francia vonatkozású műből állította össze. Haydn 1784-ben Párizsból érkezett…
Alig van olyan lengyel zeneszerző, aki ne alkotott volna jelentőset az egyházi zene műfajaiban: ez az ötvenes években járó zeneszerző-fivérekre,…
Beethoven életrajzírói a mester egyik legjellemzőbb tulajdonságaként emlegetik szabadságszeretetét. Ez az alapja az 1809-ben komponált Egmont nyitánynak. Szellemi rokona az…
Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!