Program


BÉCSI KLASSZIKUSOK – Haydn / Mozart - Sólyomi Pál, Rolla János és a MÁV Szimfonikus Zenekar – F/4

BÉCSI KLASSZIKUSOK – Haydn / Mozart - Sólyomi Pál, Rolla János és a MÁV Szimfonikus Zenekar – F/4

Joseph Haydn (1732-1809) a legidősebb volt a nagy bécsi klasszikusok között és mind Mozart, mind Beethoven tanultak tőle. Hangversenyünkön két szimfóniája hangzik el. A két szimfónia között Mozart egyik kiemelkedően nagyszerű kamaraműve hangzik el, a vonósnégyesre és klarinétra komponált Klarinétötös.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. június 16. péntek, 18:00

BÉCSI KLASSZIKUSOK

Joseph Haydn (1732-1809) a legidősebb volt a nagy bécsi klasszikusok között és mind Mozart, mind Beethoven tanultak tőle. Hangversenyünkön két szimfóniája hangzik el. Az első fiatalkori mű, még 30 éves kora előtt komponálta. Háromtételes, gyors-lassú-gyors felépítésű, mint a korabeli olasz operanyitányok. Ezeket nevezték akkor sinfoniának, a későbbi, többtételes zenekari műfaj innen kapta a nevét. Különösen szép a középső tétel, melynek formája siciliano, szicíliai pásztortánc. A későbbi Esz-dúr szimfónia 1782-ben keletkezett, amikor Haydn még udvari karmestere és zeneszerzője volt az Esterházy hercegi családnak. Ez a mű már négytételes, helyet kapott benne egy menüett is. A két szimfónia között Mozart egyik kiemelkedően nagyszerű kamaraműve hangzik el, a vonósnégyesre és klarinétra komponált Klarinétötös. A klarinét szólama nagyon szép és igényes, ezért szokták úgy is játszani, hogy a vonós szólamokat többszörözik, hozzátesznek nagybőgőt is, ezáltal a kamaramű klarinét-versennyé alakul át.

Rolla János, aki hangversenyünkön koncertmesterként irányítja a zenekart, 1968-ban szerzett hegedűművész diplomát a Zeneakadémián, tanára Kovács Dénes volt. 1969-ban 3. díjat nyert a Magyar Rádió hegedűversenyén. 1963-tól, alapítása óta volt a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertmestere és művészeti vezetője, ez alatt az idő alatt bejárták az egész világot, megszámlálhatatlan hanglemezük jelent meg, a világ leghíresebb hangszeres művészei szerepeltek koncertjeiken. Számos kitüntetést kapott, legfontosabbak közülük a Kossuth-díj, a Bartók-Pásztory-díj, a Francia Köztársaság Becsületrendje. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tiszteletbeli tanára. 

MŰSOR

Haydn: c-moll szimfónia, No. 52

Mozart: A-dúr klarinétkvintett, K. 581 (kamarazenekari átirat) km: Sólyomi Pál

Haydn: f-moll szimfónia, No. 49, “La passione”


KÖZREMŰKÖDIK
Sólyomi Pál – klarinét

VEZÉNYEL
Rolla János

Ajánlatunk


Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed, tréfás hangvétele miatt a szerzőnek is titkos kedvence volt. „Az én kis F-dúrom” – hivatkozott rá egyik feljegyzésében. Takács-Nagy Gábor korunk egyik innovatív Beethoven-karmestere, aki egy olyan jól ismert zenedarabbal is újat tud mutatni, mint az V. szimfónia, amelyre immár örökre ráragadt a komponista titkára által önkényesen választott Sors melléknév.

A zenehallgatást nem lehet elég korán kezdeni! Az idei évadban is folytatódnak nagy sikerű családi koncertjeink. A programok szerkesztője és házigazdája Székely Edit zenepedagógus, a MÁV Szimfonikus Zenekar fuvolaművésze.

A madárének az idők kezdetétől ihletforrást jelent minden muzsikus számára. Ifjúsági hangversenyünkön előbb Nagy Sándor József és Sütő Illés csellókettősét halljuk Vivaldi mély, megindítóan szép kettősversenyében. Ezután a neoklasszikus olasz zeneszerző, Ottorino Respighi különleges szvitje következik, amely 1928-ban született XVIII. századi zeneszerzők munkái nyomán. A hattyú, tyúk, csalogány és kakukk hangjait felvillantó briliáns munka Medveczky Szabolcs pálcája nyomán csendül fel.

Ajánló


Muszorgszkij és Ravel nevei az Egy kiállítás képei zenekari változata nyomán összeforrtak. A Lúdanyó meséi varázslatos hangképei és Muszorgszkij felkavaró,…

Alig van olyan lengyel zeneszerző, aki ne alkotott volna jelentőset az egyházi zene műfajaiban: ez az ötvenes években járó zeneszerző-fivérekre,…

Beethoven életrajzírói a mester egyik legjellemzőbb tulajdonságaként emlegetik szabadságszeretetét. Ez az alapja az 1809-ben komponált Egmont nyitánynak. Szellemi rokona az…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!