Program


WEBER / DOHNÁNYI / MAHLER - Farkas Róbert, Pasztircsák Polina, Nyári Zoltán E/4

WEBER / DOHNÁNYI / MAHLER - Farkas Róbert, Pasztircsák Polina, Nyári Zoltán E/4

A 2023. március 3-ára előzetesen meghirdetett Gyász és vigasz című koncertünk műsora gazdasági okok miatt ELMARAD, helyette az alábbi műsorral készül zenekarunk:

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. március 3. péntek, 19:00

Weber: A bűvös vadász - nyitány
Weber: Max áriája az I. felvonásból
Dohnányi: Szimfonikus percek
Mahler: IV. szimfónia

Carl Maria von Weber (1786-1826) az opera műfaj történetének egyik meghatározó személyisége: a német opera megteremtője, akitől Wagner is sokat tanult. 1821-ben Berlinben mutatták be A bűvös vadász című operáját, amely fordulópont az operatörténetben. Weber kezén felértékelődött a zenekar szerepe, a különböző hangszínek drámai, vagy jellemábrázoló szerepet kaptak. A bűvös vadász nyitánya bízvást tekinthető korát megelőző szimfonikus költeménynek, amint feltűnő a férfi főszereplő áriájának erős drámai kifejezőereje is. Gustav Mahler (1860-1911) szimfóniáinak sora Budapesten kezdődött és két hatalmas művel, a II. és III. szimfóniával folytatódott, miközben Hamburgban élt és honvágy gyötörte. Amikor végre visszakerült az annyira szeretett Bécsbe, a hazatérés örömének adott hangot soron következő művében. Ez a mű a IV. szimfónia, amelynek alapkaraktere a kedélyesség, a bécsi muzsika és az a fajta egyszerű költőiség, amely kedvenc versciklusára, A fiú csodakürtjére jellemző. Dohnányi Ernő (1877-1960) 1933-ban, a Budapesti Filharmóniai Társaság alapításának 80.évfordulója alkalmából rendezett ünnepi hangversenyre komponálta Szimfonikus percek című művét, amely nélkülöz minden drámaiságot, ugyanakkor tele van sziporkázó zenei ötletekkel. Pasztircsák Polina a Simándy József Énekverseny megnyerése után Olaszországban tanult tovább Mirella Freninél, 2009-ben 1. díjat nyert a Genfi Nemzetközi Versenyen, azóta világszerte keresett énekes. Nyári Zoltán gyermekkorában hegedült, később elvégezte a Színház és Filmművészeti Egyetemet és színészként tevékenykedett. 1998-ban Szolnokon mutatkozott be énekesként, azóta énekel a budapesti Operaházban és több német város operaházaiban. Repertoárja közel 40 szerepet tartalmaz.

KÖZREMŰKÖDIK
Pasztircsák Polina – szoprán, Nyári Zoltán – tenor

VEZÉNYEL
Farkas Róbert

Ajánlatunk


Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed, tréfás hangvétele miatt a szerzőnek is titkos kedvence volt. „Az én kis F-dúrom” – hivatkozott rá egyik feljegyzésében. Takács-Nagy Gábor korunk egyik innovatív Beethoven-karmestere, aki egy olyan jól ismert zenedarabbal is újat tud mutatni, mint az V. szimfónia, amelyre immár örökre ráragadt a komponista titkára által önkényesen választott Sors melléknév.

A hangversenyt zenekarunk vezető karmestere, Farkas Róbert vezényli, aki műsorát csupa francia vonatkozású műből állította össze. Haydn 1784-ben Párizsból érkezett „rendelésre” komponálta hat „Párizsi szimfóniáját”. B-dúr szimfóniájának második tételében egy közismert francia népdal témáját dolgozta fel. Ravel francia szövegre komponálta dalait, a műsor második felében felcsendülő két népszerű zenekari mű pedig a francia zene talán legismertebb és leginkább közkedvelt darabja.

Beethoven életrajzírói a mester egyik legjellemzőbb tulajdonságaként emlegetik szabadságszeretetét. Ez az alapja az 1809-ben komponált Egmont nyitánynak. Szellemi rokona az Egmont zenének a III. szimfónia is, amely az Eroica (Hősi) melléknevet kapta. A II. szimfóniát 1803-ban mutatták be, derűs, optimizmust sugárzó mű, pedig keletkezése idején Beethoven már tudott gyógyíthatatlan fülbajáról.

Ajánló


Takács-Nagy Gábor Beethoven-sorozatának első estéjét az István király nyitánnyal kezdi, amellyel 1812-ben az új Pesti Színházat avatták. Az I. szimfóniáról…

Apollón és Dionüszosz, az idill és féktelen ünnepély: efféle ellentétpárokkal lehetne jellemezni Beethoven két szimfóniáját, a Hatodikat és a Hetediket.…

Farkas Róbert a szláv zenéből válogatta össze hangversenyének műsorát és bemutatja a romantika, valamint a 20. század jellegzetes zenéit is.…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!