Program


MÁV Szőke Tibor Mesterbérlet/4.

MÁV Szőke Tibor Mesterbérlet/4.

Ünnepi hangverseny a MÁV Szimfonikus Zenekar fennállásának 75. évfordulója alkalmából

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. április 30. csütörtök, 19:30

Műsor

Beethoven: I. szimfónia
Beethoven: IX. szimfónia

Közreműködik
Boross Csilla (szoprán),
Balogh Eszter (alt),
László Boldizsár (tenor),
Bakonyi Marcell (basszus),
Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Szabó Sipos Máté)

Vezényel
Daniel Boico

Ünnepi hangverseny a MÁV Szimfonikus Zenekar fennállásának 75. évfordulója alkalmából

Ahogyan egy ünnepi évforduló visszatekintés és előretekintés is egyszerre, Beethoven kilenc szimfóniája hatalmas oszlopsorként húzódik végig a zeneszerző életművén. Az első és az utolsó, így együtt, mint indulás és érkezés, hihetetlenül érdekesen és izgalmasan szemlélteti azt az utat, amelyet a zeneszerző alkotó zsenije megtett. Az Első még viseli a nagy tanító, Haydn hatásának nyomait: a lassú bevezetést, a Menüett című vidám tánctételt. A Kilencedik mintegy kétszer olyan hosszú, kezdete a semmiből való keletkezés misztikus története. A Scherzo szabálytalan periódusaival, a tiszteletlenül bekiabáló üstdobbal valósággal ördögi, a lassú tétel variációiban viszont mintha a mennyekből hallatszana le az angyalok éneke. A negyedik tétel elején vulkánkitörés, majd operaszínpadot idéző párbeszéd, amely végül logikusan elvezet az egyetlen lehetséges megoldáshoz, az Örömóda témájához, majd megszólal egy, a szimfóniák történetében addig soha nem hallott „hangszer”, az emberi hang. Istenkísértés volt ez akkoriban – ma a legnagyobb ünnepek zenéje. Mint amilyen Zenekarunk 75. születésnapja.

Ajánlatunk


Muszorgszkij és Ravel nevei az Egy kiállítás képei zenekari változata nyomán összeforrtak. A Lúdanyó meséi varázslatos hangképei és Muszorgszkij felkavaró, mozgalmas tablói között megszólal a napra pontosan százötven éve született Ravel „kétkezes” zongoraversenye is. Zenekarunkat a brácsaművészként ismert Maxim Rysanov vezényli, akit egyre gyakrabban láthatunk karmesteri pálcával.

A IX. szimfóniát nem túlzás az európai zene legjelentősebb remekművének jellemezni, amely végigkísérte nagy veszteségeinket és győzelmeinket: a wagneri összművészet egyik ihletforrása, a szabadság himnusza, sokak számára a berlini fal leomlásának kísérőzenéje. Egyesek egy öntörvényű zseni megnyilatkozását, mások a közös szellem erejét hallják benne. Az első hangok a „semmiből teremtés” mágikus aktusát, az utolsó ütemek a mindenség önfeledt ünnepélyét jelenítik meg.

Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed, tréfás hangvétele miatt a szerzőnek is titkos kedvence volt. „Az én kis F-dúrom” – hivatkozott rá egyik feljegyzésében. Takács-Nagy Gábor korunk egyik innovatív Beethoven-karmestere, aki egy olyan jól ismert zenedarabbal is újat tud mutatni, mint az V. szimfónia, amelyre immár örökre ráragadt a komponista titkára által önkényesen választott Sors melléknév.

Ajánló


Liszt Ferenc virtuóz zongoraművészből vált nagytudású zeneszerzővé, kedvelt szimfonikus költeménye, a Les Préludes pedig már érett hangjáról tanúskodik. De remekmű…

Vivaldi Tavasz­ című hegedűversenye a zenetörténet legszeretettebb dallamait rejti, ezúttal pedig Jin Xi hegedűszólójával csendül fel matinékoncertünkön. Babar meséje csaknem…

Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!