Program


MÁV Festetics/3.régi
2

MÁV Festetics/3.régi

Műsor
Grieg: Holberg szvit
Mozart: Esz-dúr Sinfonia concertante K.297/b
Mozart: D-dúr, „Postakürt” szerenád K.320

Közreműködnek: a MÁV Szimfonikusok fúvós művészei
Vezényel: Takács-Nagy Gábor
 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2019. június 14. péntek, 18:00

Edvard Grieg, a nagy romantikus norvég zeneszerző vonós zenekarra írt szvitjének teljes címe: Holberg korából – Szvit régi stílusban. 1884-ben komponálta, a hazájában nagyra becsült Ludwig Holberg költő születésének 200. évfordulója alkalmából. Az öt-tételes szvitben olyan tételcímeket találhatunk, mint az ismert barokk szvitekben, régiesek a témák is, a feldolgozás módja azonban Grieg korának megfelelő. Vonós kamarazenekarok kedvelt műsordarabja. Mozart oboa, klarinét, fagott és kürt szólóra komponált concertáló szimfóniája rendkívül kedvelt mű, csupa öröm, csupa derű és a hangszeres szólamok a lehető legnagyobb mértékig kihasználják a hangszerek sajátságos hangzás-karaktereit. Mozartról közismert, hogy nagyon sok alkalmi zenét írt, különböző társadalmi események alkalmából, többnyire megrendelésre. Ezek a szórakoztató célra készült divertimentók, szerenádok, cassaziók éppolyan értékes művek, mint a többi, sok esetben olyan szólisztikus részek vannak bennük, amelyek felérnek egy versenyművel. Koncertünkön felhangzó művét Salzburgban komponálta 1779-ben. Feltűnő a sok fúvós hangszer alkalmazása is, különleges az egyik menüett Triójában a kis fuvola vonósok által kísért szólója, és ugyanebben a menüettben kap szólószerepet a postakürt, amelyről később a teljes mű kapta ragadványnevét.

Ajánlatunk


A IX. szimfóniát nem túlzás az európai zene legjelentősebb remekművének jellemezni, amely végigkísérte nagy veszteségeinket és győzelmeinket: a wagneri összművészet egyik ihletforrása, a szabadság himnusza, sokak számára a berlini fal leomlásának kísérőzenéje. Egyesek egy öntörvényű zseni megnyilatkozását, mások a közös szellem erejét hallják benne. Az első hangok a „semmiből teremtés” mágikus aktusát, az utolsó ütemek a mindenség önfeledt ünnepélyét jelenítik meg.

Muszorgszkij és Ravel nevei az Egy kiállítás képei zenekari változata nyomán összeforrtak. A Lúdanyó meséi varázslatos hangképei és Muszorgszkij felkavaró, mozgalmas tablói között megszólal a napra pontosan százötven éve született Ravel „kétkezes” zongoraversenye is. Zenekarunkat a brácsaművészként ismert Maxim Rysanov vezényli, akit egyre gyakrabban láthatunk karmesteri pálcával.

A madárének az idők kezdetétől ihletforrást jelent minden muzsikus számára. Ifjúsági hangversenyünkön előbb Nagy Sándor József és Sütő Illés csellókettősét halljuk Vivaldi mély, megindítóan szép kettősversenyében. Ezután a neoklasszikus olasz zeneszerző, Ottorino Respighi különleges szvitje következik, amely 1928-ban született XVIII. századi zeneszerzők munkái nyomán. A hattyú, tyúk, csalogány és kakukk hangjait felvillantó briliáns munka Medveczky Szabolcs pálcája nyomán csendül fel.

Ajánló


Liszt Ferenc virtuóz zongoraművészből vált nagytudású zeneszerzővé, kedvelt szimfonikus költeménye, a Les Préludes pedig már érett hangjáról tanúskodik. De remekmű…

Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed,…

A zenehallgatást nem lehet elég korán kezdeni! Az idei évadban is folytatódnak nagy sikerű családi koncertjeink. A programok szerkesztője és…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!