Program


MÁV Erdélyi/5. Zeneakadémia

MÁV Erdélyi/5. Zeneakadémia

Beethoven Házavatás nyitánya a bécsi Josephstädter Theater ünnepélyes felavatására készült 1822-ben, egyetlen koncert-áriáját pedig előszeretettel tűzik műsorra valamelyik nagy vokális műve, a IX. szimfónia, a C-dúr mise, vagy, mint jelen esetben, a Krisztus az Olajfák hegyén című oratórium előtt.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. április 9. csütörtök, 19:00

Műsor
Beethoven: Házavatás nyitány
Beethoven: Ah, perfido – koncertária
Beethoven: Krisztus az Olajfák hegyén – oratórium

Közreműködik
Kolonits Klára (szoprán),
Brickner Szabolcs (tenor),
Gáspár István (basszus),
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)

Vezényel
Csaba Péter

Beethoven Házavatás nyitánya a bécsi Josephstädter Theater ünnepélyes felavatására készült 1822-ben, egyetlen koncert-áriáját pedig előszeretettel tűzik műsorra valamelyik nagy vokális műve, a IX. szimfónia, a C-dúr mise, vagy, mint jelen esetben, a Krisztus az Olajfák hegyén című oratórium előtt. A műfajt Mozart tette ismertté, több remek hangverseny-áriát komponált. Beethoven az ő példáját követi, amennyiben az áriát recitativo vezeti be, mint a korabeli operákban. Az ária címe azt jelenti: Ó, te áruló! Olasz szövegre íródott, a recitativo szövege a híres szövegíró, Metastasio „Achilles Szküroszon” című drámai operaszövegéből való. Egy felháborodott nő panasza, akit kedvese éppen elhagyni készül. A zene gyors, indulatos, nagyon kifejező. 1803-ban írta Beethoven első oratorikus művét, amelyet ugyanazon a hangversenyen mutattak be, mint a c-moll zongoraversenyt és a II. szimfóniát. A Krisztus az Olajfák hegyén igazi oratórium a händel-i értelemben, Beethoven első műve, amelyben emberi hangot, szólistákat és kórust alkalmaz. Az oratórium a bibliai passió-történet egyik legdrámaibb részét dolgozza fel: azt, amikor Jézus az Olajfák hegyén, a Getszemáni-kertben tölti az éjszakát tanítványaival és ott fogják el őt Pilátus katonái. A zene hatásosan érzékelteti a szöveg drámaiságát.

Ajánlatunk


Vivaldi Tavasz­ című hegedűversenye a zenetörténet legszeretettebb dallamait rejti, ezúttal pedig Jin Xi hegedűszólójával csendül fel matinékoncertünkön. Babar meséje csaknem egy évszázada, 1931-ben jelent meg először francia nyelven: az árván maradt kiselefántról szól, aki a modern Párizsba vetődve elsajátítja a civilizált viselkedés szabályait, majd visszatér a sajátjai közé, és királyuk lesz.

Olaszországi kirándulást ígér zenekarunk hangversenye, amely a XIX. század ünnepelt nagybőgővirtuózát, Giovanni Bottesinit is megidézi egy romantikus operabetét erejéig. Ezután Ottorino Respighi hegedűversenye következik, amelyet a korai keresztények és a gregorián zenei világ inspirált. Végül Richard Strauss hangulatfestő szimfóniakölteményével búcsúzunk, amely az Itáliából címet kapta: mint egy képeslap, amely nosztalgiával emlékezik a Sorrentóban, Rómában, Nápolyban tett kirándulásokra.

Ajánló


Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk…

Liszt Ferenc virtuóz zongoraművészből vált nagytudású zeneszerzővé, kedvelt szimfonikus költeménye, a Les Préludes pedig már érett hangjáról tanúskodik. De remekmű…

A zenehallgatást nem lehet elég korán kezdeni! Az idei évadban is folytatódnak nagy sikerű családi koncertjeink. A programok szerkesztője és…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!