Program


MÁV Erdélyi/5. Zeneakadémia

MÁV Erdélyi/5. Zeneakadémia

Beethoven Házavatás nyitánya a bécsi Josephstädter Theater ünnepélyes felavatására készült 1822-ben, egyetlen koncert-áriáját pedig előszeretettel tűzik műsorra valamelyik nagy vokális műve, a IX. szimfónia, a C-dúr mise, vagy, mint jelen esetben, a Krisztus az Olajfák hegyén című oratórium előtt.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. április 9. csütörtök, 19:00

Műsor
Beethoven: Házavatás nyitány
Beethoven: Ah, perfido – koncertária
Beethoven: Krisztus az Olajfák hegyén – oratórium

Közreműködik
Kolonits Klára (szoprán),
Brickner Szabolcs (tenor),
Gáspár István (basszus),
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)

Vezényel
Csaba Péter

Beethoven Házavatás nyitánya a bécsi Josephstädter Theater ünnepélyes felavatására készült 1822-ben, egyetlen koncert-áriáját pedig előszeretettel tűzik műsorra valamelyik nagy vokális műve, a IX. szimfónia, a C-dúr mise, vagy, mint jelen esetben, a Krisztus az Olajfák hegyén című oratórium előtt. A műfajt Mozart tette ismertté, több remek hangverseny-áriát komponált. Beethoven az ő példáját követi, amennyiben az áriát recitativo vezeti be, mint a korabeli operákban. Az ária címe azt jelenti: Ó, te áruló! Olasz szövegre íródott, a recitativo szövege a híres szövegíró, Metastasio „Achilles Szküroszon” című drámai operaszövegéből való. Egy felháborodott nő panasza, akit kedvese éppen elhagyni készül. A zene gyors, indulatos, nagyon kifejező. 1803-ban írta Beethoven első oratorikus művét, amelyet ugyanazon a hangversenyen mutattak be, mint a c-moll zongoraversenyt és a II. szimfóniát. A Krisztus az Olajfák hegyén igazi oratórium a händel-i értelemben, Beethoven első műve, amelyben emberi hangot, szólistákat és kórust alkalmaz. Az oratórium a bibliai passió-történet egyik legdrámaibb részét dolgozza fel: azt, amikor Jézus az Olajfák hegyén, a Getszemáni-kertben tölti az éjszakát tanítványaival és ott fogják el őt Pilátus katonái. A zene hatásosan érzékelteti a szöveg drámaiságát.

Ajánlatunk


Muszorgszkij és Ravel nevei az Egy kiállítás képei zenekari változata nyomán összeforrtak. A Lúdanyó meséi varázslatos hangképei és Muszorgszkij felkavaró, mozgalmas tablói között megszólal a napra pontosan százötven éve született Ravel „kétkezes” zongoraversenye is. Zenekarunkat a brácsaművészként ismert Maxim Rysanov vezényli, akit egyre gyakrabban láthatunk karmesteri pálcával.

Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk minden műsorszáma különleges jelentőségű, mert magyarországi bemutató. Szólistaként a világhírű Gustav Riviniust csellóművészt köszönthetjük, aki Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora.

Ajánló


Csaba Péter, zenekarunk állandó vendégkarmestere ez alkalommal a német romantika zenéjébe kalauzolja hallgatóit. Max Bruch legtöbbet játszott műve a g-moll…

Magyarországtól Nagy-Britanniáig vezet programunk, amelyből a humor és a könnyedség sem hiányzik. A MÁV Szimfonikus Zenekart ezúttal a veszprémi illetőségű,…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!