Program


MÁV Erdélyi/3. Zeneakadémia 21-22

MÁV Erdélyi/3. Zeneakadémia 21-22

Ritka, hogy a hangverseny egy részében a szólista zenekar nélkül, kamaramuzsikusként mutatkozzék be. Csaba Péter karmester, aki közismerten kiváló hegedűművész is, erre vállalkozik, hogy igazi képet tudjon adni César Franck (1822–1890) zenéjéről.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2021. november 26. péntek, 19:00

MÁV Szimfonikus Zenekar

Műsor:
Franck: Az elátkozott vadász – szimfonikus költemény
Franck: A-dúr hegedű-zongora szonáta
Franck: d-moll szimfónia

Gulyás Márta (zongora), Csaba Péter (hegedű)
MÁV Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Csaba Péter

A szimfonikus zene előadói között számos karmester akad, akik valamilyen hangszernek is elismert szólistái. Arra is van példa, hogy egy és ugyanaz a művész egy estén vezényel és hangszerén is játszik. Az azonban ritka, hogy a hangverseny egy részében a szólista zenekar nélkül, kamaramuzsikusként mutatkozzék be. Csaba Péter karmester, aki közismerten kiváló hegedűművész is, erre vállalkozik, hogy igazi képet tudjon adni César Franck (1822–1890) zenéjéről. Franck csaknem egy időben komponálta élete főművét, egyetlen szimfóniáját és a szintén monumentális hegedű-zongora szonátát. Zeneszerzői módszerei, alapelvei a két műben egyformán érvényesülnek: áradó, kifejezésteli melódiák, izgalmas harmóniák, amelyek folyvást mozognak, kavarognak, és a mindezt kordában tartó klasszikus arányérzék, amelyet orgonistaként Johann Sebastian Bach műveiből tanult. Csaba Péter és partnere, Gulyás Márta zenei együttműködése és barátsága hosszú évtizedekre nyúlik vissza.

Rendező: MÁV Szimfonikus Zenekar

Ajánlatunk


Vivaldi Tavasz­ című hegedűversenye a zenetörténet legszeretettebb dallamait rejti, ezúttal pedig Jin Xi hegedűszólójával csendül fel matinékoncertünkön. Babar meséje csaknem egy évszázada, 1931-ben jelent meg először francia nyelven: az árván maradt kiselefántról szól, aki a modern Párizsba vetődve elsajátítja a civilizált viselkedés szabályait, majd visszatér a sajátjai közé, és királyuk lesz.

Olaszországi kirándulást ígér zenekarunk hangversenye, amely a XIX. század ünnepelt nagybőgővirtuózát, Giovanni Bottesinit is megidézi egy romantikus operabetét erejéig. Ezután Ottorino Respighi hegedűversenye következik, amelyet a korai keresztények és a gregorián zenei világ inspirált. Végül Richard Strauss hangulatfestő szimfóniakölteményével búcsúzunk, amely az Itáliából címet kapta: mint egy képeslap, amely nosztalgiával emlékezik a Sorrentóban, Rómában, Nápolyban tett kirándulásokra.

Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk minden műsorszáma különleges jelentőségű, mert magyarországi bemutató. Szólistaként a világhírű Gustav Riviniust csellóművészt köszönthetjük, aki Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora.

Ajánló


Nem túlzás, ha azt mondjuk, a közelmúltban elhunyt Eötvös Péter az utóbbi évtizedek kimagasló zeneszerzője volt, akinek széles világlátása, közvetlensége…

A IX. szimfóniát nem túlzás az európai zene legjelentősebb remekművének jellemezni, amely végigkísérte nagy veszteségeinket és győzelmeinket: a wagneri összművészet…

Apollón és Dionüszosz, az idill és féktelen ünnepély: efféle ellentétpárokkal lehetne jellemezni Beethoven két szimfóniáját, a Hatodikat és a Hetediket.…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!