Program
MÁV Erdélyi/3. Zeneakadémia 21-22
Ritka, hogy a hangverseny egy részében a szólista zenekar nélkül, kamaramuzsikusként mutatkozzék be. Csaba Péter karmester, aki közismerten kiváló hegedűművész is, erre vállalkozik, hogy igazi képet tudjon adni César Franck (1822–1890) zenéjéről.
Nincs aktuális előadás
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2021. november 26. péntek, 19:00
MÁV Szimfonikus Zenekar
Műsor:
Franck: Az elátkozott vadász – szimfonikus költemény
Franck: A-dúr hegedű-zongora szonáta
Franck: d-moll szimfónia
Gulyás Márta (zongora), Csaba Péter (hegedű)
MÁV Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Csaba Péter
A szimfonikus zene előadói között számos karmester akad, akik valamilyen hangszernek is elismert szólistái. Arra is van példa, hogy egy és ugyanaz a művész egy estén vezényel és hangszerén is játszik. Az azonban ritka, hogy a hangverseny egy részében a szólista zenekar nélkül, kamaramuzsikusként mutatkozzék be. Csaba Péter karmester, aki közismerten kiváló hegedűművész is, erre vállalkozik, hogy igazi képet tudjon adni César Franck (1822–1890) zenéjéről. Franck csaknem egy időben komponálta élete főművét, egyetlen szimfóniáját és a szintén monumentális hegedű-zongora szonátát. Zeneszerzői módszerei, alapelvei a két műben egyformán érvényesülnek: áradó, kifejezésteli melódiák, izgalmas harmóniák, amelyek folyvást mozognak, kavarognak, és a mindezt kordában tartó klasszikus arányérzék, amelyet orgonistaként Johann Sebastian Bach műveiből tanult. Csaba Péter és partnere, Gulyás Márta zenei együttműködése és barátsága hosszú évtizedekre nyúlik vissza.
Rendező: MÁV Szimfonikus Zenekar
Ajánlatunk
Beethoven életrajzírói a mester egyik legjellemzőbb tulajdonságaként emlegetik szabadságszeretetét. Ez az alapja az 1809-ben komponált Egmont nyitánynak. Szellemi rokona az Egmont zenének a III. szimfónia is, amely az Eroica (Hősi) melléknevet kapta. A II. szimfóniát 1803-ban mutatták be, derűs, optimizmust sugárzó mű, pedig keletkezése idején Beethoven már tudott gyógyíthatatlan fülbajáról.
Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk minden műsorszáma különleges jelentőségű, mert magyarországi bemutató. Szólistaként a világhírű Gustav Riviniust csellóművészt köszönthetjük, aki Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora.
Nem túlzás, ha azt mondjuk, a közelmúltban elhunyt Eötvös Péter az utóbbi évtizedek kimagasló zeneszerzője volt, akinek széles világlátása, közvetlensége sok muzsikus számára jelentett mintát. Hangversenyünkön egyik utolsó művét ismertetjük meg a magyar közönséggel: a Hárfaversenyt 2024 januárjában mutatták be Párizsban, és azóta számos koncerten elhangzott Genftől Tokióig.
Ajánló
Apollón és Dionüszosz, az idill és féktelen ünnepély: efféle ellentétpárokkal lehetne jellemezni Beethoven két szimfóniáját, a Hatodikat és a Hetediket.…
A fagott, amelynek hangterjedelme jóval túlnyúlik három oktávon, és a legváltozatosabb színekre képes, mély fekvése ellenére már a barokk korban…
Alig találunk ikonikusabb alkotást az operairodalomban a Toscánál, amely Victorien Sardou francia drámaíró színdarabjának feldolgozásaként, Puccini zsenialitásának köszönhetően nyerte el…
Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!