Program
A 2021.évi Tokiói Nemzetközi Karmesterverseny győztesének koncertje
Villa-Lobos: Bachianas brasileiras (Brazil Bach-darabok), No. 9
Dvořák: h-moll csellóverseny, op. 104
Dvořák: 8. (G-dúr) szimfónia, op. 88
Nincs aktuális előadás
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2022. április 29. péntek, 19:00
A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenye a 2021. évi Tokiói Nemzetközi Karmesterverseny győztesével
Közreműködik:
Michaela Fukačová (cselló)
MÁV Szimfonikus Zenekar
Vezényel: José Soares
Az utóbbi években jelentősen megszaporodtak a nemzetközi zenei versenyek. Ez egyrészt több lehetőséget biztosít fiatal muzsikusoknak arra, hogy nemzetközi színtéren bemutatkozhassanak, másrészt óhatatlanul veszélyeztetik a megmérettetések általános színvonalát. Van azonban néhány olyan nagy hagyományokkal rendelkező verseny, amely az új körülmények között is őrzi rangját. Egyik közülük a három évenként megrendezésre kerülő Tokiói Nemzetközi Karmesterverseny. Az első alkalomra 1967-ben került sor, 2021-ben pedig már a tizenkilencediket rendezték meg.
Néhány érdekesség az eddigi versenyekről. 1970-ben Kobayashi Ken-Ichiro döntős volt, de nem nyert díjat – 1974-ben, a Budapesti Ferencsik-versenyen elért győzelmével robbant be a világ élvonalába. 1988-ban 2. díjat nyert Alekszandr Tyitov, aki később Gergijev mellett lett vezető karmester Szentpétervárott. 2015-ben a 2. díjat nyert japán versenyző, Gen Ota tanárai között találjuk Csaba Péter és Tihanyi László nevét.
2021-ben ezen a rendkívül igényes és magas színvonalú versenyen nyert első díjat a 23 éves brazil karmester, José Soares. Săo Pauloban született, muzsikus édesanyja kezdte zenére tanítani. Vezénylést a szülővárosa Állami Ifjúsági Zenekarát dirigáló Claudio Cruznál kezdett tanulni, majd 2016-17 telén a Campos de Jordăo Nemzetközi Fesztiválon folytatta. Itt elnyerte a fesztivál nagydíját, amelynek nyomán meghívták a Săo Pauloi Állami Szimfonikus Zenekar asszisztens karmesterének. Tanulmányait Neeme Järvi, Paavo Järvi és Kristjan Järvi vezetésével folytatta az észtországi Parnu Zenei Fesztivál keretében. 2019-ben Minas Gerais-ban (Brazília 4. legnagyobb és 2. legnépesebb szövetségi állama, fővárosa Belo Horizonte) megrendezett karmesterakadémián elért sikere alapján meghívták egy koncertre, 2020-ban pedig az ottani Állami Filharmonikus Zenekar vezető karmestere lett. Mindemellett jelenleg is folytatja zeneszerzés tanulmányait a Săo Pauloi Egyetem Zenei Fakultásán.
A hangverseny szólistája a Csehországban született, de hosszú ideje Dániában élő gordonkaművész, Michaela Fukačová. Gyermekkorában zongorázni tanult, 14 évesen kezdett csellózni és alig két év után már megnyert egy zenei versenyt. Tanulmányait a Brnoi Konzervatóriumban, majd a Prágai Zeneakadémián folytatta és a Dán Királyi Zeneakadémián, Koppenhágában fejezte be. Közben részt vett André Navarra, Paul Tortellier és Msztyiszlav Rosztropovics mesterkurzusain is. Több nemzetközi versenyen szerepelt sikerrel: Prágai Tavasz (1984), Csajkovszkij-verseny, Moszkva (1986), Scheveningen, Walter Naumburg Verseny, New York, Nordic Biennale Denmark (1987). Megkapta a Dán Zenekritikusok díját, „Az év legjobb szólistája Prága – díjat (1994), Gramophone díjat. Hangversenyünkön nagy honfitársa, Antonin Dvořák gyönyörű Gordonkaversenyét játssza.
Rendező: MÁV Szimfonikus Zenekar, Min-On Concert Association
Ajánlatunk
Nem túlzás, ha azt mondjuk, a közelmúltban elhunyt Eötvös Péter az utóbbi évtizedek kimagasló zeneszerzője volt, akinek széles világlátása, közvetlensége sok muzsikus számára jelentett mintát. Hangversenyünkön egyik utolsó művét ismertetjük meg a magyar közönséggel: a Hárfaversenyt 2024 januárjában mutatták be Párizsban, és azóta számos koncerten elhangzott Genftől Tokióig.
Muszorgszkij és Ravel nevei az Egy kiállítás képei zenekari változata nyomán összeforrtak. A Lúdanyó meséi varázslatos hangképei és Muszorgszkij felkavaró, mozgalmas tablói között megszólal a napra pontosan százötven éve született Ravel „kétkezes” zongoraversenye is. Zenekarunkat a brácsaművészként ismert Maxim Rysanov vezényli, akit egyre gyakrabban láthatunk karmesteri pálcával.
Apollón és Dionüszosz, az idill és féktelen ünnepély: efféle ellentétpárokkal lehetne jellemezni Beethoven két szimfóniáját, a Hatodikat és a Hetediket. Takács-Nagy Gábor Beethoven-sorozatának negyedik estjén a „prométheuszi” korszakában járó komponista műveit halljuk.
Ajánló
MAGYAR REMEKMŰVEK - Liszt / Kevin Chen / Magyar Nemzeti Férfikar / Hontvári Gábor - L/3
MÁV Szimfonikusok ZenekarLiszt Ferenc virtuóz zongoraművészből vált nagytudású zeneszerzővé, kedvelt szimfonikus költeménye, a Les Préludes pedig már érett hangjáról tanúskodik. De remekmű…
Vivaldi Tavasz című hegedűversenye a zenetörténet legszeretettebb dallamait rejti, ezúttal pedig Jin Xi hegedűszólójával csendül fel matinékoncertünkön. Babar meséje csaknem…
SOSZTAKOVICS EST - Sosztakovics / Schumann / Gustav Rivinius / Thomas Sanderling - SZ/2
MÁV Szimfonikus ZenekarDmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk…
Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!