Program


JORMA PANULA KARMESTERKURZUS GÁLAKONCERT

JORMA PANULA KARMESTERKURZUS GÁLAKONCERT

Jorma Panula napjainkban a világ egyik legismertebb karmestere. A MÁV Szimfonikus Zenekarnak sikerült elérnie, hogy a Mester Budapesten is tartson nemzetközi mesterkurzust, amelynek keretében a kurzus aktív résztvevői a MÁV szimfonikus Zenekart vezényelték. A kezdeményezés sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy idén 8.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. augusztus 19. szombat, 18:00

MŰSOR

Beethoven: Namensfeier nyitány
J. Strauss, ifj.: Cigánybáró - nyitány
Brahms: Akadémiai ünnepi nyitány
Bartók: Táncszvit
Sibelius: I. szimfónia, op. 39

VEZÉNYEL

Jorma Panula karmesterkurzus résztvevői
 
Jorma Panula napjainkban a világ egyik legismertebb karmestere. Bár aktív korában több évtizedig volt igen jelentős zenekarok zeneigazgatója, hírnevét elsősorban pedagógiai munkásságának köszönheti. A karmesteri művészet sokban különbözik a hangszeres játéktól, hiszen eredménye más muzsikusok játéka révén mutatkozik meg. Panulával kapcsolatban néhány évtizeddel ezelőtt „a karmesterképzés csodáját” emlegették világszerte, miután „műhelyéből” sorra kerültek ki azóta világhírűvé vált karmesterek: Esa-Pekka Salonen, Sakari Oramo, Jukka-Pekka Saraste és mások. 1973 után három főváros: Helsinki, Stockholm és Koppenhága zeneakadémiáján tanította a jövő karmestereit, emellett pedig mesterkurzusok sokaságát tartotta szerte a világon. A MÁV Szimfonikus Zenekarnak sikerült elérnie, hogy a Mester Budapesten is tartson nemzetközi mesterkurzust, amelynek keretében a kurzus aktív résztvevői a MÁV szimfonikus Zenekart vezényelték. A kezdeményezés sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy idén 8. alkalommal kerül megrendezésre a kurzus, melynek záró gálakoncertjén a kurzuson résztvevők vezénylik a műveket.

Ajánlatunk


Beethoven életrajzírói a mester egyik legjellemzőbb tulajdonságaként emlegetik szabadságszeretetét. Ez az alapja az 1809-ben komponált Egmont nyitánynak. Szellemi rokona az Egmont zenének a III. szimfónia is, amely az Eroica (Hősi) melléknevet kapta. A II. szimfóniát 1803-ban mutatták be, derűs, optimizmust sugárzó mű, pedig keletkezése idején Beethoven már tudott gyógyíthatatlan fülbajáról.

Farkas Róbert a szláv zenéből válogatta össze hangversenyének műsorát és bemutatja a romantika, valamint a 20. század jellegzetes zenéit is. Karol Szymanowski (1882-1937) Ukrajnában született és ott kezdte zenei tanulmányait is, de lengyelnek vallotta magát. Sosztakovics műve az 1954-es szovjet pártkongresszus tiszteletére született, ünnepi hangulatú, tetszetős mű. Csajkovszkij utolsó szimfóniája viszont igazi romantikus remekmű, nem véletlenül kapta a „Patetikus” melléknevet.

A hangversenyt zenekarunk vezető karmestere, Farkas Róbert vezényli, aki műsorát csupa francia vonatkozású műből állította össze. Haydn 1784-ben Párizsból érkezett „rendelésre” komponálta hat „Párizsi szimfóniáját”. B-dúr szimfóniájának második tételében egy közismert francia népdal témáját dolgozta fel. Ravel francia szövegre komponálta dalait, a műsor második felében felcsendülő két népszerű zenekari mű pedig a francia zene talán legismertebb és leginkább közkedvelt darabja.

Ajánló


Apollón és Dionüszosz, az idill és féktelen ünnepély: efféle ellentétpárokkal lehetne jellemezni Beethoven két szimfóniáját, a Hatodikat és a Hetediket.…

Beethoven Coriolan-nyitánya örök. Ahogy a VIII. szimfónia is, ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, és könnyed,…

Takács-Nagy Gábor Beethoven-sorozatának első estéjét az István király nyitánnyal kezdi, amellyel 1812-ben az új Pesti Színházat avatták. Az I. szimfóniáról…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!